Štatistika - hotely a penzióny

VYSOKÉ TATRY, 23. júla 2022. Aj napriek tomu, že slovenské hotely a penzióny zaznamenali v máji 2022 vyše trojnásobný nárast počtu návštevníkov (395 000 hostí v rámci slovenského cestovného ruchu), ubytovacie zariadenia zívajú počas mesiaca júl 2022 takmer poloprázdnotou. Z medziročného porovnania údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia síce dosiahli 3,3- násobný nárast počtu návštevníkov, no stále sa jedná o takmer 30 percent menej ako v rovnakom období pred pandémiou v máji 2019. Tím našich odborníkov preskúmal, prečo zívajú slovenské hotely a penzióny prázdnotou a porovnal štatistiky návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu SR.

Prečo sú slovenské hotely a penzióny prázdne?

Aj napriek tomu, že ubytovacie zariadenia v letnej sezóne 2022 už nemusia čeliť žiadnym protipandemickým obmedzeniam zo strany vlády SR, nemajú plnú obsadenosť.

„Minulý rok, keď sa ľudia báli, že sa protipandemické obmedzenia v auguste alebo v septembri sprísnia, snažili sa rezervovať si dovolenku za každú cenu. Slovenské hotely boli plné aj vďaka tomu, že ľuďom sa neodporúčalo cestovať k moru. Tento rok vymenili Slováci slovenskú dovolenku za dovolenku pri mori za hranicami Slovenska.“

„K zníženému počtu návštevníkov na Slovensku určite prispieva aj fakt hypeinflácie a s tým spojené neúmerné zdražovanie všetkých tovarov a služieb.“

„Zahraničných návštevníkov odrádza od dovolenky na Slovensku ozbrojený vojenský konflikt na Ukrajine. Myslia si, že Slovensko je tak blízko, že ich to môže počas dovolenky nejako ohroziť. Viaceré hotely spolupracujú so zahraničnými cestovnými kanceláriami, ktoré s nimi tento rok odmietli uzatvoriť zmluvný vzťah práve kvôli vojne na Ukrajine.“

Stále je však otázne, či je príčinou prázdnych slovenských hotelov vojenský konflikt na Ukrajine, neúmerné zdražovanie spôsobené infláciou či tak veľká túžba Slovákov vycestovať po dvojročnej pauze k moru.

Ceny služieb na Slovensku sa vyrovnávajú cenám v prímorských destináciách

Aj napriek tomu, že parkovné 10,-€ bolo ešte pred pár rokmi na Slovensku len zlým snom, teraz je to bežná cena parkovného na najnavštevovanejších slovenských miestach. Či už na horách, pri kúpaliskách alebo kultúrnych pamiatkach, okrem parkovného si slovenský turista priplatí za slovenský obed, občerstvenie či vstup do aquaparkov alebo múzeí. A najnovším budúcoročným trendom je spoplatnenie vstupu aj do Vysokých Tatier.

A čo vravia štatistiky?

Návštevníci strávili v slovenských ubytovacích zariadeniach 978-tisíc nocí. Priemerná doba pobytu návštevníkov na Slovensku bola 2,5 noci. Celková návštevnosť sa vo všetkých slovenských krajoch zvyšovala približne v intervale 2,7- až 4,5-násobne. Najviac hostí prišlo do Bratislavského kraja. Ten dosiahol 4,5-násobný rast návštevnosti. Dve tretiny ubytovaných hostí na Slovensku tvorili domáci hostia. Počet ubytovaných hostí sa medziročne zvýšil 2,6-násobne. Nízky počet zahraničných hostí podľa našich expertov súvisel s takmer nulovou návštevnosťou cudzincov v lockdownovom roku 2021.

Autor: Martina Grechová, 23. júl 2022

Od Martina